טבע ועניין באנדרוס

אנדרוס הוא האי השני בגודלו בקבוצת האיים הקיקלאדים, קבוצת האיים הדרומית לאתונה. הוא גם אחד הפוריים ביותר ומאד שונה בנופיו מהאיים הקיקלאדים - הוא הררי, ירוק מאד, 10 נחלים זורמים בו (חלקם זורמים לאורך השנה כולה), עשרות מפלים, עשרות מעיינות ומקורות מים ובקיצור האי שופע מים מתוקים ולא רק מוקף ים וחופים מרהיבים. רכס הררי גדול מפריד בין שני צידי האי והוא מאכלס עשרות מסלולי הליכה וטיול ומגוון עצום של עצי פרי הגדלים בכל רחבי האי מהם תוכלו ללקט להנאתכם: אגוזי מלך, תותי יער, זיתים וגם שיחי טימין, מרווה ועשבי תיבול רבים, ובעיקר לימונים אלה גדלים כמעט בכל פינה על האי וגם מפיצים את ניחוחותיהם. האי אנדרוס הוא אחד האיים העשירים ביותר במקורות מים מבין קבוצת האיים הקיקלאדים והיחיד בו קיימים נחלים זורמים.

באנדרוס פועלת עמותת Andros Routes, בה שותפים קבוצת מתנדבים אשר פועלם מעורר הערכה רבה, הם אחראיים לתחזוקת מסלולי ההליכה באי והתוצאה ניכרת ומרשימה. נכון לשנת 2018, יש באי 100 ק"מ של מסלולי הליכה מאושרים, מסומנים ועוד קילומטרים רבים שטרם אושרו רישמית אך הם נפלאים ומרהיבים. העמותה מסמנת את המסלולים כך שלנו המטיילים הטיול היציאה למסלול הליכה היא ברורה וקלה. סה"כ 26 מסלולים מסומנים באי והם יפיפיים, כל המסלולים כוללים גם מקורות מים - מפלים או מעיינות או נחלים, או שהם מגיעים לים - או גם וגם וגם.
עסקים באי, מלונות ומסעדות, תומכים בפעילות ובהם תוכלו לרכוש את ספר המסלולים ואת מפת המסלולים המסומנת, הוצאה קטנה שהכנסותיה לטובת המשך פעילות העמותה והרווח כולו שלכם, כך תוכלו להינות מטיולים באי ולא תפספסו שום דבר.

מסלולים מסומנים באנדרוס:


על מסלול מספר 2 בתחילת האביב:


מלבד זאת באי אנדרוס קיימים כ-70 חופים, נתון מדהים בקנה מידה של האיים הקיקלאדיים. רבים מהחופים הם חופים מבודדים לחלוטין שגם בשיא עונת התיירות יכולים להפוך להיות רק שלכם, לחלקם הגישה מאתגרת וכוללת טרק קטן או הגעה דרך הים בסירה, אך לרבים מן החופים ניתן להגיע בגישה דרך כביש או שבילי גישה נוחים.

חיי הלילה והטברנות המשלימות כל חופשה יוונית, עם מוזיקה טובה ואוכל יווני משובח, ניתן למצוא כמעט בכל כפר על האי. המרכז התוסס של האי הוא בישוב חורה, בירת האי, ובישוב באצי, הישוב התיירותי הגדול ביותר על האי. עשרות טברנות הפתוחות עד השעות הקטנות של הלילה מספקות חיי לילה שכל כך יחודיים ליוון. חוויה יוונית של ממש.

הערת עורך האתר: רצוי לא להגיע לאי אנדרוס לפחות ל-4-5 ימים. ישראלים שביקרו באי אנדרוס בשנים החולפות סיפרו על חוויה יוונית יוצאת דופן שהולכת ומתעצמת ככל שנשארים יותר זמן על האי והופכים להיות חלק מהאווירה הכל כך מיוחדת שלו. שימו לב שבעזרת קשרי מעבורות טובים למדי ניתן לשלב חופשה באי אנדרוס גם עם האיים נאקסוס ועם האי המרהיב והסופר מיוחד סירוס המצויים ממש בקרבת אנדרוס ושווה מאד להגיע אליהם.

אולגה, שומרת השבילים, מתנדבת בעמותת Andros Routes